Who are we ? About us

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Few Words About Us
několik slov o nás

Rád vás poznávám, přátelé! Jmenuji se Ota Halbich. Jsem cestovatel, fotograf, muzikant, ale především člověk, který si plní své sny. Já a moje žena Petra společně s naším psem, nyní  prožíváme jeden z mnoha našich snů a plavíme se okolo světa. Před několika lety jsme se nalodili na palubu plachetnice MOODY 49, kterou jsme pojmenovali „New Dawn“ jako symbol naší nové epochy života. Snažím se objevovat naši úžasnou Planetu s fotoaparátem v ruce a protože skrz objektiv svět vypadá jinak, tak bych vám rád tento rozdíl ukázal. Doufám, že se vám naše fotografie a příběhy budou líbit a možná společně vytvoříme něco skvělého.

Velice vám děkujeme za váš zájem a pokud máte nějaké nápady na společný zážitek nebo si s námi chcete jen promluvit, neváhejte nás kontaktovat.

Nice to meet you, friends! My name is Ota Halbich. I am a traveler, a photographer, a musician, but above all I am a man who fulfills his dreams. Me and my wife live with our dog now one of many of our dreams, we sail around the world. A few years ago, we boarded the sailship MOODY 49, which we named „New Dawn“ as a symbol of our new era of life. I want to discover our amazing Earth with a camera, because through the lens the world looks different and I would like to show you this difference. I hope you enjoy our photos and stories and maybe We create something great together.

Thank you very much for your interest and if you have any ideas for a shared experience or just want to talk to us, do not hesitate to contact us.

Tak to
jsme my
So that's
us

0
Nautical miles
0
happy days of the year
0
Greatest Shots
MOODY 49 – „NEW DAWN“

Moodyho počátky sahají do 19. století. V roce 1827 založil stavitel lodí John Moody loděnici ve Swanwicku na břehu řeky Hamble, která se zabývala zejména opravami rybářských člunů. O více než sto let později, v roce 1935, loděnice Moody vyrobila své první dřevěné plachetnice. V roce 1965 začala společnost Moody vyrábět plachetnice ze skleněných vláken, které byly oceněny pro jejich pohodlí a vhodnost na dlouhé vzdálenosti. S návrhy námořních designerů, jako jsou Laurent Giles, Angus Primrose a Bill Dixon, se společnost Moody vyvinula v předního evropského výrobce plachetnic.

MOODY 49 – „NEW DAWN“

Moody’s origins date back to the 19th century. In 1827, the boat builder John Moody founded a shipyard company in Swanwick on the banks of river Hamble, which dealt in particular with the repair and overhaul of fishing boats. More than a century later, in 1935, the Moody shipyard produced its first sailing yachts in timber construction. In 1965, Moody began to produce fibreglass sailing yachts which were appreciated for their comfort and long distance suitability. With designs of naval architects like Laurent Giles, Angus Primrose and Bill Dixon, Moody developed into a leading European manufacturer of sailing yachts.

our home
Náš domov

Moody 49

before ■ now Dream

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Back to Top
Back to Top
Close Zoom
Context Menu is disabled by theme settings.